Sportinis šaudymas Lietuvoje

Lietuvoje šia sporto šaka susidomėta 1959 m. Tais metais Šiauliuose Viktoro Černiausko iniciatyva prie Šiaulių pedagoginio instituto buvo įkurta šaudymo iš lanko sekcija. Vėliau – sekcija prie Pionierių Namų, kuriai vadovavo Antanas Kazlauskas. 1960 m. liepos mėnesį įkurtos sekcijos Vilniuje ir Kaune, įvyko pirmosios stipriausių lankininkų varžybos su mediniais lankais ir strėlėmis iš medžio. Pirmaisiais neoficialiais čempionais tapo Dalia Dildaitė ir Petras Deksnys. 1960-1961 m., trūkstant inventoriaus, buvo mažai šaudoma. Nauja banga prasidėjo 1962 m., kai Palangoje įvyko I-asis LTSR čempionatas. Pirmaisiais oficialiais LTSR čempionais tapo Nijolė Petraitytė (treneris A. Šalkauskas) ir Arūnas Šalkauskas, prizines vietas užėmė Irena Svolkinaitė, Aldona Mačiukaitė, Petras Deksnys, Edmundas Kučinskas. Buvo šaudoma iš 30 ir 50 metrų atstumo.
Nuo 1963 m. LTSR sportininkai pradėjo dalyvauti TSRS pirmenybėse, nuo 1971 m. – TSRS tautų spartakiadose.
1965 metais įkurta LTSR šaudymo iš lanko federacija. Tais metais tarptautinė federacija FITA sportininkams įsteigė kvalifikacinius ženkliukus surinkusiems 1000, 1100, 1200, 1300 taškus pratime FITA-1. 1968 m. LTSR sportininkai pirmą kartą dalyvavo tarptautinėse varžybose su Lenkijos „Surma” komanda.
To meto Lietuvos čempionais yra tapę: p.Žukaitė, Nijolė Kučinskaitė, Vitalija Dovidaitytė, Nijolė Petraitytė, Irena Svolkinaitė, Juozas Žolynas, Gediminas Maksimavičius, Edmundas Kučinskas.
Nuo 1972 m. stipriai prasiplėtė šaudymo iš lanko geografija Lietuvoje, varžybos vyko ne tik Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje, bet ir Panevėžyje, Kupiškyje, Naujoje Akmenėje, Gargžduose, Veisėjuose.
Kauno mieste paruoštas vienas tarptautinės klasės sporto meistras, 22 sporto meistrai, Šiaulių mieste – 20 sporto meistrų. Klaipėdoje šaudymas iš lanko buvo ypatingo dėmesio sporto šaka. 1972 m. trenerio G. Maksimavičiaus iniciatyva įrengta labai gera šaudymo iš lanko aikštė Smiltynėje, 1977 m. – antra šaudymo aikštė Giruliuose. Šiose aikštėse vykdavo net ir TSRS čempionatai.
LTSR čempionais ir rekordininkais taip pat yra tapę: Romualdas Rečiūga, Gediminas Maksimavičius, Giedra Baltranaitė, Algirdas Butkevičius, Jūratė Šereikytė, Vladimiras Giča, Skaidra Sasanauskaiė, Gediminas Čekys, Vitalija Kazlauskaitė, Zita Butkevičiūtė, Aleksandras Panžinas, Tomas Kučinskas.
1986 metais Lietuvoje šaudymą iš lanko atstovavo 150 sportininkų, iš jų 4 TSRS tarptautinės klasės, 60 TSRS sporto meistrų, dirbo 9 etatiniai treneriai.

1992 – 2000 m. Lietuvos čempionais yra tapę: Vilimantė Šeštokaitė, Rima Perednytė, Vygantas Juozapaitis, Edmundas Butkus, Vladimiras Liustrickis.
1997 m. Lietuvoje pradėjo vystytis šaudymas lankais su įtempimo jėgą reguliuojančiais prietaisais (skriemuliniai lankai).
1998m. įkurta Lietuvos lankininkų federacija. 1999m. LLF priimta į FITA.
2002m. LLF vienija du klubus Vilniuje, po vieną – Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriuose yra apie 40 lankininkų.
2008m. LLF vienija penkis klubus: du Kaune ir po vieną Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriuose yra virš 100 lankininkų.
2012m. LLF vienija šešis klubus: du Kaune, po vieną Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Utenoje, kuriuose yra virš 100 lankininkų, bei Lietuvos šaudymo iš lanko asociaciją, kuri atstovauja Tarptautinę šaudymo iš lanko miške asociaciją International Field Archery Association (IFAA).

Daugiau apie šaudymo iš lanko vystymąsi Lietuvoje (paruošė Vladimiras Liustrickis ir Kazimieras Janušas).